Produkty bankowe często generują znaczne koszty, szczególnie gdy pozostają nieużywane. Banki pobierają opłaty i prowizje zgodnie z własnymi taryfami, często bez naszej świadomości. Jak uniknąć zbędnych wydatków? Warto uporządkować swoje finanse bankowe.

Produkty bankowe, które są martwe

Anna po studiach wyjechała do pracy do Anglii. Po trzech latach dostała telefon od firmy windykacyjnej, że ma dług wobec banku w wysokości prawie 400 zł z tytułu wypowiedzenia umowy o rachunek bankowy.

Bank wypowiedział ją automatycznie po długim okresie braku aktywności. Anna w ogóle nie pamiętała, że rachunek jeszcze istnieje. Przez cały ten czas bank naliczał miesięczną opłatę za prowadzenie konta oraz odsetki od debetu.

Tomasz otworzył w 2014 r. konto firmowe oraz kartę płatniczą w dużym banku. Przez kilka miesięcy aktywnie ich używał, jednak działalność nie wypaliła i musiał wrócić do pracy na etacie. Niestety zapomniał zamknąć rachunek firmowy. Po 9 miesiącach sprawdził jeden z elektronicznych wyciągów, które regularnie dostawał. Stan konta? Minus 451,39 zł. Bank naliczył opłaty za nieużywane konto oraz kartę, a do tego doszły jeszcze odsetki.

Problem martwych kont dotyczy bardzo dużej grupy ludzi. Najczęściej są to osoby młode, dobrze wykształcone, aktywne zawodowo, które mieszkają w dużych miastach. To oni najczęściej pod wpływem reklam oraz promocji, masowo deklarują chęć korzystania z wielu produktów bankowych, w rzeczywistości w ogóle ich nie kontrolując. Do tego dochodzą nieużywane karty kredytowe czy debety na koncie, które również generują koszty.

Zgodnie z regulacjami prawnymi, które weszły w życie w 2016 roku, bank ma obowiązek stale monitorować wszystkie konta osobiste, na których od dłuższego czasu nie odnotowano żadnej dyspozycji.

Niestety, brak aktywności właściciela konta nie ma wpływu na działania banku. Oznacza to, że może on w międzyczasie zmienić warunki prowadzenia konta, naliczyć opłaty czy wprowadzić podwyżki.

Dopiero po upływie 5 lat od ostatniej aktywności posiadacza, bank powinien dowiedzieć się, czy właściciel jeszcze żyje, natomiast jeśli przez 10 lat nie zostało podjęte żadne działanie, wtedy bank może samodzielnie zamknąć dane konto. Do tego czasu może uzbierać się naprawdę duża suma.

Produkty bankowe — czym są?

Dla wielu osób określenie „produkt bankowy” kojarzy się tylko i wyłącznie z kontem, na którym gromadzone są środki, ewentualnie z kartą płatniczą lub kredytową. Jednak tak naprawdę pod tym pojęciem kryją się wszystkie usługi oferowane klientowi, których sprzedaż jest sposobem na osiągnięcie zysku. Skoro bank musi stale zarabiać na tych produktach, to oczywiste jest, że są one płatne, nawet, wtedy gdy z nich nie korzystamy.

Produkty bankowe rodzaje

Na rynku usług finansowych możemy rozróżnić 5 podstawowych grup produktów bankowych. Są to produkty:

  • kredytowe,
  • parabankowe,
  • rozliczeniowe,
  • depozytowe,
  • oraz inne produkty bankowe.

W powyższych kategoriach możemy znaleźć różne produkty i usługi bankowe. Na co dzień większość z nas ma jednak do czynienia z takimi jak: kredyty, depozyty, konta, karty płatnicze, skrytki sejfowe, leasing, faktoring, ale również z wszelkiego rodzaju gwarancjami czy poręczeniami.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Czy nieużywane produkty bankowe trzeba zamknąć

Czy nieużywane produkty bankowe trzeba zamknąć?

by | maj 6, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Podstawy finansów | 0 Comments

Produkty bankowe często generują znaczne koszty, szczególnie gdy pozostają nieużywane. Banki pobierają opłaty i prowizje zgodnie z własnymi taryfami, często bez naszej...

W co inwestować w 2024 Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych

W co inwestować w 2024? Alternatywa dla lokat i kont oszczędnościowych

by | kwi 22, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Zmiany w gospodarce oraz na rynkach finansowych spowodowały prawdziwe przemodelowanie portfela inwestycyjnego. Warto przeanalizować, w co inwestować w 2024 roku.Z tego...

Lepiej nadpłacić kredyt czy inwestować dodatkowe pieniądze

Lepiej nadpłacić kredyt czy inwestować dodatkowe pieniądze?

by | kwi 22, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Zastanawiasz się nad tym, czy lepiej nadpłacać kredyt, oszczędzać czy może inwestować swoje pieniądze? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od...

Co to jest lokata bankowa

Co to jest lokata bankowa?

by | kwi 21, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Lokata bankowa jest jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków form inwestowania pieniędzy, ze względu na niewielkie ryzyko, jakie wiąże się z umieszczeniem środków...

Czym wyróżniają się lokaty długoterminowe i ile wynosi ich oprocentowanie

Czym wyróżniają się lokaty długoterminowe i ile wynosi ich oprocentowanie?

by | kwi 21, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Lokata długoterminowa, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia zdeponowanie oszczędności w banku na dłuższy czas. W zamian za długi okres oszczędzania można liczyć na...

Na czym polega lokata progresywna i ile można na niej zyskać

Na czym polega lokata progresywna i ile można na niej zyskać?

by | kwi 21, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Lokata progresywna różni się od tradycyjnej lokaty sposobem naliczania odsetek, które wzrastają wraz z upływem czasu. Wycofując środki przed terminem, w tym przypadku...

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?

by | kwi 19, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Lokata czy konto oszczędnościowe? To pytanie często zadawane przez tych, którzy chcą zwiększyć swoje oszczędności. Oba produkty mają swoje zalety i wady, dlatego warto...

Jak działają obligacje skarbowe i czy warto w nie inwestować

Jak działają obligacje skarbowe i czy warto w nie inwestować?

by | kwi 19, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Obligacje skarbowe są emitowane przez Skarb Państwa, co oznacza, że państwo odpowiada całym swoim majątkiem wobec osób, które nabywają te papiery wartościowe. Jeśli...

Czy opłaca się teraz zakładać lokaty

Czy opłaca się teraz zakładać lokaty?

by | kwi 18, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Przy obecnym poziomie inflacji, żadna lokata niestety nie zapewni pełnego zabezpieczenia Twoich oszczędności przed spadkiem wartości. Niemniej jednak, dzięki rekordowo...

Czy obligacje skarbowe ochronią nasze pieniądze przed inflacją

Czy obligacje skarbowe ochronią nasze pieniądze przed inflacją?

by | kwi 18, 2024 | Inwestuj,Lokaty,Oszczędzaj | 0 Comments

Eksperci nie przynoszą nam pozytywnych wieści w kwestii inflacji, która zdaje się pozostawać z nami na dłużej. W związku z tym warto rozważyć sposoby zabezpieczenia...

Skorzystaj z dodatkowych pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego

Alior Bank logo

Koszt kredytu:

Rata:

Bank Pekao s.a. logo

Koszt kredytu:

Rata:

VeloBank logo

Koszt kredytu:

Rata:

Zobacz więcej ofert

Przykład reprezentantywny:
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty kredytów gotówkowych wynosi 10,35%. Okres obowiązywania umowy: 48 mies., całkowita kwota pożyczki: 20 000 zł. Całkowity koszt zobowiązania spłacanego w ratach równych (annuitetowych): 4 298,97 zł, całkowita kwota do zapłaty: 24 298,97 zł. Spłata następuje w 48 ratach równych (annuitetowych). Kalkulacja została dokonana na dzień roku na reprezentatywnym przykładzie.

Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 3 mies., max. 10 lat
Maksymalne RRSO: 10,46%

Produkty bankowe — jak zamknąć, aby mieć spokojną głowę?

Nieużywane konto, podobnie jak każdy inny produkt bankowy, generuje koszty, dlatego ważne jest, aby pozbyć się go od razu, gdy tylko stwierdzimy, że nie jest nam ono do niczego potrzebne. Poniżej umieściliśmy krótką instrukcję, opisującą jak przebiega likwidacja konta bankowego oraz w jaki sposób zrezygnować z karty kredytowej.

Zamknięcie rachunku bankowego

Rezygnacja z konta bankowego w przypadku niektórych instytucji może być prawdziwą drogą przez mękę, zwłaszcza wtedy, gdy musimy osobiście stawić się w danej placówce, by móc wypowiedzieć umowę. Na szczęście banki w zdecydowanej większości zrobiły krok w stronę klienta, umożliwiając mu zamknięcie konta poprzez infolinię lub przez system transakcyjny.

Poniżej umieściliśmy instrukcję, jak zamknąć konto bankowe w banku Millennium, korzystając z bankowości elektronicznej.

  1. Zaloguj się do swojej bankowości, a następnie przejdź do zakładki Konta i wybierz opcję Zamykanie konta.
  2. Zaznacz rachunek, który chcesz zamknąć, a następnie kliknij Dalej.
  3. Zostaniesz poproszony o wskazanie konta, na które zostaną przelane środki znajdujące się na zamykanym koncie. Bank na tym etapie zapyta Cię również o powód rezygnacji (możesz wybrać powód w rozwijanej liście).
  4. Potwierdzasz dyspozycję kodem, który zostanie wysłany SMS-em.

Pamiętaj!
Okres wypowiedzenia umowy najczęściej trwa miesiąc. W tym czasie bank ma prawo pobierać prowizje oraz opłaty zgodnie z taryfikatorem, dlatego ważne jest, aby na koncie zostawić kilkanaście złotych, które pokryją ewentualne zobowiązanie.

Jeśli zależy Ci na natychmiastowym zamknięciu konta, możesz osobiście udać się do wybranej placówki banku i złożyć wniosek o zamknięcie konta bankowego.

Ta metoda jest niestety bardziej czasochłonna i wymaga większego poświęcenia z naszej strony, ale dzięki temu sprawa zostanie załatwiona od razu, a w razie pytań, czy wątpliwości, pracownik banku będzie w stanie nam pomóc.

Rezygnacja z karty kredytowej

Zamknięcie karty kredytowej w teorii powinno być prostsze niż zamknięcie konta. Niestety, łatwiej można zwiększyć limit lub wyrobić nową kartę, niż ją zamknąć. Banki zarabiają na kartach bardzo duże pieniądze, zwłaszcza wtedy, gdy klienci nie umiejętnie się nimi posługują i np. nie wiedzą, czym jest tzw. okres bezodsetkowy.

Poniżej umieściliśmy informację o tym, jak zamknąć kartę kredytową w banku Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK).

Klient w celu zamknięcia karty może osobiście udać się do placówki banku lub zadzwonić na infolinię. Do wyboru ma również trzecią opcję — jest nią wniosek o zamknięcie karty kredytowej online.

Niestety, wypełnienie formularza rezygnacji nie załatwia sprawy, ponieważ i tak przyjdzie nam czekać na kontakt telefoniczny ze strony banku. W formularzu należy podać swoje dane, takie jak imię i nazwisko, z rozwijalnej listy wybrać typ karty, preferowaną godzinę kontaktu oraz przyczynę rezygnacji. Po przesłaniu formularza bank skontaktuje się z nami, aby dokończyć procedurę.

Produkty bankowe — po co likwidować te nieużywane?

Banki mają obowiązek poinformować klienta o wszystkich opłatach, które są pobierane w czasie trwania umowy. Najczęściej, są one jednak zapisane w tabeli opłat i prowizji, do której mało kto zagląda.

Dokument ten nierzadko jest bardzo długi, skomplikowany i dotyczy wszystkich usług danego banku. Niestety takich, „nieświadomych” opłat, które bank może pobierać, jest sporo. Począwszy od wprowadzenia nowej opłaty za konto, przez opłaty za otrzymywanie wyciągów papierowych kończąc na automatycznym wznowieniu usługi, w momencie, gdy okres darmowego korzystania dobiegnie końca.

Oczywiście bank ma obowiązek poinformować swojego klienta wcześniej o planowanych zmianach, ale zazwyczaj informacja ta czeka w skrzynce odbiorczej w systemie bankowości elektronicznej, gdzie większość z nas nie zagląda, albo trafia na nieaktualny adres.

Dlatego należy pamiętać o tym, aby czytać wszystkie wiadomości przychodzące z banku i na bieżąco likwidować usługi i produkty, z których nie korzystamy. Pozwoli nam to uniknąć dodatkowych opłat i uporządkuje naszą sytuację finansową.

Sprawdź aktualną ofertę darmowych pożyczek online

Sprawdź podobne artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Santander Consumer Bank promocja 400 zł

Santander Consumer Bank da Ci 400zł do Biedronki za aktywności na karcie kredytowej (plus 360zł cashbacku)

by | maj 26, 2024 | Karty bankowe,Promocje bankowe,Santander Consumer Bank,Zarabiaj | 0 Comments

Przed nami nowa promocja organizowana przez Santander Consumer Bank, specjalizujący się w kredytach. W ramach promocji, za założenie karty kredytowej i płacenie nią za...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Ile cyfr ma numer konta jak to sprawdzić

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

by | maj 13, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Ile cyfr ma numer konta bankowego? Zasadniczo 26, a poszczególne sekwencje następujących po sobie liczb niekoniecznie są przypadkowe. Dodając do numeru rachunku kod PL,...

Konto oszczędnościowe w PKO BP jak założyć

Konto oszczędnościowe w PKO BP – jak założyć?

by | maj 12, 2024 | Inwestuj,Konta bankowe,Oszczędzaj | 0 Comments

W ofercie kont oszczędnościowych PKO Banku Polskiego dostępne są dwie propozycje rachunków. Zapoznaj się z ich warunkami, poziomem oprocentowania oraz kosztami...

Przelew SEPA co to jest przelew europejski SEPA jak działa i kiedy warto z niego korzystać

Przelew SEPA – co to jest przelew europejski SEPA, jak działa i kiedy warto z niego korzystać?

by | maj 11, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Przelew SEPA to rodzaj przelewu zagranicznego, którego możesz użyć do przekazania środków w euro na konto za granicą. W Polsce oferuje go większość banków. Sprawdź, co...

Jak zamknąć konto w BNP Paribas

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

by | maj 10, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe | 0 Comments

Jak zamknąć konto BNP Paribas? O dziwo, nie możesz tego zrobić poprzez system transakcyjny. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, aby zlikwidować rachunek bez...

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?

by | maj 10, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych? Wbrew pozorom, to co miało oznaczać finansową ulgę, dla niektórych kredytodawców okazało się prawdziwą pułapką....

Wakacje kredytowe 2024 Kiedy i dla kogo

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy i dla kogo?

by | maj 8, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić raty...