Lokata czy konto oszczędnościowe? To pytanie często zadawane przez tych, którzy chcą zwiększyć swoje oszczędności. Oba produkty mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie się im przyjrzeć, zwłaszcza teraz, gdy ich oprocentowanie zaczyna rosnąć wraz ze stopami.
Lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe są powszechnie wykorzystywane do przechowywania nadwyżkowych środków finansowych. Oprócz tego, oba te produkty są uznawane za bezpieczne sposoby pomnażania oszczędności, ponieważ podlegają gwarancji udzielanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
Oznacza to, że w przypadku upadłości banku, w którym zdeponowano oszczędności, środki te zostaną zabezpieczone. Gwarancja BFG obejmuje oszczędności nawet do kwoty 100 tysięcy euro, co daje klientom pewność, że ich pieniądze są chronione w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
Dzięki temu, klienci mogą mieć spokój, wiedząc że nawet w najgorszym scenariuszu ich oszczędności są bezpieczne i dostępne do wypłaty. Gwarancja BFG stanowi istotny element budowania zaufania do instytucji finansowych oraz zachęca do korzystania z różnych produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki.
Lokaty bankowe i oprocentowanie na 2024 rok
Lokata bankowa, zwana też terminową, jest zawierana na określony czas. Najczęściej jest to 3, 6 lub 12 miesięcy, ale też zdarzają się lokaty miesięczne. Środki na lokatę możemy wpłacić jedynie w momencie jej zakładania, bez możliwości dokonywania dodatkowych wpłat uzupełniających.
Jak działa lokata? Odsetki od wpłaconych środków naliczane są zazwyczaj na koniec okresu umownego, a zerwanie jej przed terminem grozi utraceniem naliczonych odsetek. To oznacza, że bank zwróci Ci jedynie wpłacony kapitał.
Aktualnie, oprocentowanie lokat terminowych wynosi nawet 10% w skali roku (Credit Agricole). Niższe oprocentowanie najczęściej dotyczy osób, które zdecydują się podpisać umowę na krótki czas.
Czy opłaca się inwestować w lokaty?
Konta oszczędnościowe i oprocentowanie na 2024 rok
Konto oszczędnościowe, w odróżnieniu od lokat, przeznaczone jest dla osób, które chcą oszczędzać regularnie i wpłacać np. co miesiąc określoną kwotę. Umowa konta oszczędnościowego jest zawierana na czas nieokreślony, dzięki czemu możesz elastycznie zarządzać swoimi pieniędzmi bez ryzyka, że zgromadzone odsetki zostaną utracone.
Konta oszczędnościowe najczęściej oprocentowane są według zmiennych stóp procentowych, które naliczane są codziennie, co miesiąc lub raz na kwartał. Zdarza się, że atrakcyjne oprocentowanie obejmuje jedynie kilka pierwszych miesięcy prowadzenia konta, a po jego upływie odsetki naliczane są już od niższego oprocentowania.
Zobacz ranking najlepszych kont osobistych!
Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?
Kiedyś podział między kontem oszczędnościowym a lokatą był wyraźniejszy, ponieważ każdy produkt rządził się nieco innymi prawami. Dzisiaj, ze względu na zmieniające się oferty banków, te różnice nie są tak widoczne.
Instytucje, chcąc wyjść naprzeciw swoim klientom, unikają zabierania odsetek za wcześniejsze zerwanie lokaty, a sama kapitalizacja odbywa się w różny sposób — zarówno w przypadku lokat, jak i kont oszczędnościowych.
W takim razie czym się różni lokata od konta oszczędnościowego? Najczęściej czasem trwania. Lokaty są odnawialne lub nieodnawialne, a klient może z nich korzystać jedynie przez kilka miesięcy. Konta oszczędnościowe zakładane są za to na czas nieokreślony, a to oznacza, że samodzielnie się nie odnawiają.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym polega również na wysokości oprocentowania. Z reguły jest ono wyższe w przypadku lokat. Dlaczego? Chodzi o ilość dokonywanych wpłat, którą ustalamy na samym początku i która pozostanie niezmienna. W takim razie, czy na lokatę można wpłacać pieniądze co miesiąc? Niestety, nie, i właśnie to stanowi kolejną różnicę.
Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnych
Lokata a konto oszczędnościowe — porównanie
Posiadasz trochę oszczędności i wciąż zastanawiasz się, w jaki sposób najszybciej na nich zarobisz? Poniżej przedstawiamy zestawienie dwóch najczęściej wybieranych produktów.
Lokaty i konta oszczędnościowe — porównanie
-
Lokaty
- Możliwość dokonywania wpłat w dowolnym momencie: Nie
- Swobodny dostęp do gotówki przed zakończeniem umowy (bez utraty odsetek): Nie
- Wysokie oprocentowanie: Tak
- Możliwość skorzystania z oferty przez internet: Tak
- Minimalna wymagana kwota: Tak
- Bezpieczeństwo gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny: Tak
-
Konta oszczędnościowe
- Możliwość dokonywania wpłat w dowolnym momencie: Tak
- Swobodny dostęp do gotówki przed zakończeniem umowy (bez utraty odsetek): Tak
- Wysokie oprocentowanie: Nie
- Możliwość skorzystania z oferty przez internet: Tak
- Minimalna wymagana kwota: Nie
- Bezpieczeństwo gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny: Tak
Lokata czy konto oszczędnościowe? Co jest bardziej opłacalne?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od Twojego podejścia do oszczędzania. Jeśli możesz pozwolić sobie na jednorazowe powierzenie bankowi większej kwoty, a dodatkowo wiesz, że środki te nie będą Ci potrzebne przez kilka następnych miesięcy, wybierz lokatę terminową.
Jeśli jednak wolisz wpłacać regularnie mniejsze kwoty i mieć możliwość swobodnego ich wypłacania bez utraty naliczonych odsetek — to lepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest konto oszczędnościowe.
W zestawieniu konto oszczędnościowe kontra lokata musisz jednak pamiętać o tym, że prowadzenie konta oszczędnościowego wymaga mnóstwo samozaparcia. Jeśli regularne odkładanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, pomyśl o lokacie.
Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka? A co będzie lepsze: lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka, które nie posiada regularnych wpływów? Mimo wszystko warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym, który przy okazji nauczy malucha efektywnego odkładania pieniędzy.
Dziecko nie musi wpłacać na swój rachunek określonej sumy co miesiąc. Mogą to być drobne wpłaty, które wynikają z otrzymywanego kieszonkowego czy pierwszych zarobionych pieniędzy za pomoc sąsiadom w koszeniu trawnika, czy wynoszeniu śmieci.
Lokata czy konto oszczędnościowe dla studenta? Młodzi ludzie rzadko lubią oszczędzać, a otrzymane środki chętnie wykorzystują niemal od razu. W tym wypadku rozwiązaniem dylematu: konto oszczędnościowe czy lokata, okaże się więc lokata. Brak możliwości swobodnego korzystania z oszczędności pozwoli osiągnąć realny zysk. Dodatkowo — minimalny próg wpłaty, pozwoli zaangażować większą część zebranego kapitału.