BLIK to najpopularniejszy w Polsce system płatności mobilnych, dzięki któremu możemy płacić za zakupy i wypłacać gotówkę z bankomatów za pomocą telefonu. BLIK zastępuje zatem nie tylko portfel, ale nawet kartę płatniczą. Sprawdź, co to jest BLIK i jak z niego korzystać, by ułatwić sobie codienne płatności.

Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały rynek usług płatniczych, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom stają się coraz wygodniejsze. Chcąc bowiem zapłacić za zakupy w sklepie, możemy użyć do tego już nie tylko gotówki lub karty, ale także swojego smartfona. Płatności mobilne stały się niezwykle popularne, a Polakom w szczególności przypadł do gustu rodzimy BLIK. Poniżej dowiesz się, jak on działa, jak płacić telefonem za pomocą BLIK-a oraz z jakich jeszcze funkcji skorzystasz w ramach tego systemu.

Strefa finansowa i oferta bankowa cały czas się rozwijają. Powstają nowe produkty kredytowe, z których możesz swobodnie korzystać. Przez internet można już zaciągnąć między innymi kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne, choć dopełnienie wszystkich formalności z tym związanych wymaga jeszcze osobistej wizyty klienta w banku.

Co to jest BLIK?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest BLIK. Jest to system płatności mobilnych, który służy do dokonywania różnych transakcji za pomocą telefonu w ramach aplikacji bankowej. Można nim m.in. płacić za zakupy bez użycia karty, czy też przelewać pieniądze na numer telefonu bez konieczności wpisywania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

BLIK jest całkowicie polskim „wynalazkiem”. Został on bowiem stworzony w 2015 r. przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP) założoną przez 6 największych polskich banków: PKO Bank Polski, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska.

Dzisiaj BLIK działa już w aplikacjach niemal wszystkich banków i cieszy się coraz większą popularnością. Użytkowników tego rozwiązania stale przybywa – pod koniec 2021 r. było ich 10 mln, a na koniec III kwartału 2022 r. już o 2 mln więcej. Rośnie także liczba transakcji BLIK-iem – według oficjalnych danych od stycznia do września 2022 r. wykonano ich rekordowe 864 mln, a więc o 90 milionów więcej niż w ciągu pierwszych 6 lat działania systemu.

Jak działa BLIK?

BLIK działa wyłącznie w ramach aplikacji bankowej, jaką należy zainstalować na telefonie i połączyć ze swoim kontem osobistym. Następnie trzeba aktywować BLIK w aplikacji, co wymaga dosłownie jednego kliknięcia.

Płatności mobilne BLIK-iem realizowane są w prosty sposób, ponieważ wymagają jedynie uruchomienia aplikacji na telefonie oraz kliknięcia opcji „kod BLIK”. Wówczas na ekranie telefonu pojawia się sześciocyfrowy kod, który trzeba wpisać np. w terminalu płatniczym w sklepie, a następnie potwierdzić transakcję na swoim urządzeniu.

Istnieje również możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych BLIK bez użycia kodu, ale wymaga to posiadania w smartfonie funkcji NFC.

Kto może korzystać z usługi BLIK?

Z wygodnych płatności mobilnych BLIK-iem możesz skorzystać, jeśli masz konto osobiste w banku, w którym dostępny jest ten standard płatności, i jednocześnie zainstalujesz na swoim urządzeniu mobilnym aplikację banku oraz aktywujesz usługę BLIK. Aby tak zapłacić, musisz mieć też na swoim koncie środki pieniężne do dyspozycji. Co ważne, podczas dokonywania płatności niezbędne jest uzyskanie połączenia z internetem.

Skorzystaj z dodatkowych pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego

Alior Bank logo

Koszt kredytu:

Rata:

Bank Pekao s.a. logo

Koszt kredytu:

Rata:

VeloBank logo

Koszt kredytu:

Rata:

Zobacz więcej ofert

Przykład reprezentantywny:
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty kredytów gotówkowych wynosi 10,35%. Okres obowiązywania umowy: 48 mies., całkowita kwota pożyczki: 20 000 zł. Całkowity koszt zobowiązania spłacanego w ratach równych (annuitetowych): 4 298,97 zł, całkowita kwota do zapłaty: 24 298,97 zł. Spłata następuje w 48 ratach równych (annuitetowych). Kalkulacja została dokonana na dzień roku na reprezentatywnym przykładzie.

Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 3 mies., max. 10 lat
Maksymalne RRSO: 10,46%

Gdzie można zapłacić BLIKIEM?

BLIK pozwala na dokonywanie wielu różnych płatności, tak stacjonarnie, jak i w przestrzeni internetowej. Gdzie można płacić BLIK-iem? W ramach systemu dostępne są następujące transakcje:

 • płatności w sklepie internetowym – możesz płacić BLIK-iem za towary i usługi zamawiane online, ale tylko u polskich sprzedawców oferujących funkcję płatności BLIK;
 • płatności w sklepie stacjonarnym – dokonasz ich bezpośrednio przy kasie w terminalu płatniczym za pomocą kodu BLIK lub zbliżeniowo (również w kasach samoobsługowych) zamiast korzystania z gotówki, karty debetowej lub karty kredytowej;
 • wypłaty i wpłaty gotówki z bankomatu;
 • przelewy na telefon – wykonasz je bez konieczności wpisywania numeru rachunku bankowego odbiorcy;
 • płatności za pomocą czeków BLIK – możesz nimi płacić nawet bez telefonu w sklepach, a także wypłacać gotówkę z bankomatów;
 • dokonywanie płatności powtarzalnych BLIK – dzięki tej funkcji BLIK może automatycznie regulować Twoje stałe rachunki.

BLIK-iem zapłacisz dzisiaj już niemal we wszystkich popularnych sklepach spożywczych (m.in. w Biedronce, Lidlu, Auchan, Kauflandzie, Żabce i Stokrotce), w takich sieciach jak IKEA, Obi, Leroy Merlin, Jysk, Black Red White, Agata Meble, Neonet, Media Markt, czy Media Expert, a także w znanych sieciach odzieżowych i obuwniczych.

Płatności BLIK dostępne są również na stacjach benzynowych oraz w wielu punktach gastronomicznych i usługowych. Funkcję płatności BLIK-iem ma też coraz więcej sklepów internetowych, w tym także Allegro i AliExpress.

Co ciekawe, za pomocą BLIK-a można zapłacić również w ponad 4,5 tys. placówek Poczty Polskiej wyposażonych w terminale POS oraz setkach urzędów w całej Polsce, m.in. uiszczając w ten sposób opłatę za wyrobienie paszportu, prawa jazdy czy za załatwienie innych spraw urzędowych.

BLIK jest polskim systemem płatności, jednak w ograniczonym zakresie można go używać także za granicą. Dzięki nawiązaniu współpracy z Mastercard użytkownicy BLIK-a mogą bowiem dokonywać płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych wykorzystujących terminale płatnicze oznaczone logiem Mastercard.

Znajdź dla siebie najlepszą ofertę karty kredytowej

Jak włączyć BLIK na telefonie?

Zastanawiasz się, jak zainstalować BLIK i jak założyć konto w systemie? Mamy dobrą wiadomość – nie musisz nigdzie się rejestrować, składać wniosków, ani tym bardziej podpisywać umowy.

Jedyne co musisz zrobić to:

 1. Pobrać aplikację bankową banku, w którym prowadzisz konto osobiste i ją zainstalować na swoim telefonie.
 2. Aktywować aplikację bankową zgodnie z instrukcją banku.
 3. Zalogować się do aplikacji i wybrać opcję „aktywuj BLIK”.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Ile cyfr ma numer konta jak to sprawdzić

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

by | maj 13, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Ile cyfr ma numer konta bankowego? Zasadniczo 26, a poszczególne sekwencje następujących po sobie liczb niekoniecznie są przypadkowe. Dodając do numeru rachunku kod PL,...

Jak wygenerować kod BLIK i zapłacić BLIK-iem?

Podstawowym sposobem dokonywania płatności BLIK-iem jest wykorzystanie do tego specjalnego kodu. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak krok po kroku wygenerować kod BLIK i jak go zastosować podczas płatności w sklepie stacjonarnym lub internetowym.

 1. Wybierz płatność BLIK – w sklepie stacjonarnym poinformuj sprzedawcę o chęci zapłacenia za zakupy BLIK-iem, natomiast w sklepie online wybierz BLIK w opcjach płatności po zatwierdzeniu koszyka.
 2. Zaloguj się do swojej aplikacji bankowej w smartfonie.
 3. Wybierz transakcję BLIK w aplikacji – wystarczy w tym celu kliknąć odpowiednią ikonę.
 4. Odczytaj 6-cyfrowy kod BLIK, który zostanie wyświetlony na ekranie twojego telefonu.
 5. Wprowadź odczytany kod w terminalu płatniczym w sklepie stacjonarnym lub na stronie sklepu internetowego.
 6. Potwierdź transakcję w telefonie, wpisując indywidualny kod PIN w aplikacji mobilnej banku.

Jak długo ważny jest wygenerowany kod BLIK?

Warto wiedzieć, jak długo ważny jest wygenerowany kod BLIK, ponieważ można go użyć tylko raz i tylko w określonym czasie. Mamy na to 2 minuty – po tym czasie kod traci ważność i nie można go już użyć do potwierdzenia płatności.

Jeśli zatem w ciągu 2 minut nie zdążysz wpisać kodu np. w terminalu, musisz wygenerować nowy kod BLIK, który także będzie ważny 2 minuty.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

Mobilny system płatności zastępuje kartę płatniczą nie tylko w sklepach, ale także przy wypłacaniu gotówki z bankomatów. I w tym przypadku wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją bankową oraz dostęp do internetu.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIK-iem? Zrobisz to w prosty sposób:

 1. Na ekranie bankomatu wybierz opcję wypłaty gotówki bez użycia karty.
 2. Uruchom BLIK-a w telefonie i wygeneruj kod.
 3. Wpisz na klawiaturze bankomatu kod BLIK.
 4. Potwierdź transakcję za pomocą PIN-u do aplikacji.

Należy pamiętać, że wypłata gotówki BLIK-iem jest dostępna w wybranych bankomatach – głównie tych należących do banków, które są uczestnikami systemu BLIK oraz oznaczonych logo znanych sieci m.in. Euronet i Planet Cash. Przed skorzystaniem z usługi warto też sprawdzić w swoim banku, ile kosztuje wypłata pieniędzy z bankomatu BLIK. W większości przypadków jest za darmo, o ile korzystamy z bankomatów danego banku.

Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnychBLIK zbliżeniowy – jak płacić zbliżeniowo BLIKIEM?

Choć na tym etapie powinno być to już całkowicie jasne, to dla przypomnienia jeszcze raz powtórzmy, że konto walutowe to zupełnie inny rachunek niż podstawowy rachunek bankowy w złotówkach. Dlatego przed rozpoczęciem procedury zakładania konta upewnij się, że otwierasz dokładnie taki rachunek, o jaki Ci chodzi.

W praktyce jednak bardzo trudno się w tej kwestii pomylić. W internecie co rusz znajduje się informacja dotycząca profilu konta, z kolei w banku pracownik cały czas podkreśla, o jaki rachunek chodzi.

Przelew BLIK online i na telefon – jak wykonać?

Zamiast dokonywać tradycyjnych przelewów z konta w Internecie, możesz je realizować za pomocą BLIK-a, dzięki czemu nie będziesz musiał się logować do bankowości elektronicznej. Przelew BLIK online jest dostępny w wielu popularnych bramkach płatniczych m.in. Przelewy24, CashBill, eCard, Tpay, dotpay, Blue Media, PayU i First Data Polcard.

Chcąc wykonać taki przelew internetowy, wystarczy, że w danej bramce wybierzesz opcję płatności BLIK-iem, a następnie uruchomisz BLIK-a w telefonie i przepiszesz do bramki wygenerowany kod. Potem po prostu kliknij „zapłać” i potwierdź transakcję PIN-em w aplikacji bankowej.

Oprócz tego możesz wykonać przelew BLIK na telefon. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy chcesz szybko przesłać pieniądze jakiejś osobie bez konieczności uruchamiania bankowości elektronicznej.

Sprawdź aktualną ofertę kredytów gotówkowych

By zrealizować przelew BLIK-iem, musisz uruchomić aplikację mobilną swojego banku i przejść do sekcji „Przelewy/Płatności”. Następnie wybierasz „Przelew na telefon/Przelew na telefon BLIK”. Z książki kontaktów wybierasz osobę, której chcesz wysłać pieniądze, lub wpisujesz numer telefonu takiej osoby.

Uzupełniasz w formularzu elektronicznym w aplikacji mobilnej banku kwotę przelewu i klikasz przycisk „wyślij”. Na koniec potwierdzasz transakcję PIN-em i gotowe. Nie ma potrzeby, byś znał numer rachunku bankowego odbiorcy.

W ten sposób możesz wygodnie przelewać pieniądze znajomym, np. za wspólne wyjście do kina, ale musisz najpierw zapytać ich, czy bank, z którego usług korzystają, obsługuje taką formę płatności.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Santander Consumer Bank promocja 400 zł

Santander Consumer Bank da Ci 400zł do Biedronki za aktywności na karcie kredytowej (plus 360zł cashbacku)

by | maj 26, 2024 | Karty bankowe,Promocje bankowe,Santander Consumer Bank,Zarabiaj | 0 Comments

Przed nami nowa promocja organizowana przez Santander Consumer Bank, specjalizujący się w kredytach. W ramach promocji, za założenie karty kredytowej i płacenie nią za...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Jak odebrać przelew BLIK?

Mając uruchomionego BLIK-a w aplikacji bankowej, możesz również odbierać przelewy na telefon. Najpierw jednak musisz w aplikacji aktywować tę usługę. W tym celu po jej uruchomieniu wejdź w ustawienia i kliknij opcję „Przelewy na telefon”. Następnie wybierz rachunek bankowy do odbioru przelewów, zaakceptuj oświadczenia i kliknij opcję „Zarejestruj”.

Warto wiedzieć,
że przelewy na telefon BLIK można także odbierać, gdy nie ma się aktywowanej usługi. W takiej sytuacji odbiorca otrzymuje SMS-a z linkiem do strony bankowej. Na witrynie tej będzie mógł odebrać środki, podając numer swojego rachunku bankowego. Taki przelew będzie realizowany w standardowym trybie za pomocą systemu ELIXIR.

Czy BLIK jest darmowy?

Na pewno zastanawiasz się, czy BLIK jest darmowy. Opłaty za korzystanie z BLIK-a są ustalane indywidualnie przez każdy bank, dlatego warto je sprawdzić w Tabeli opłat i prowizji.

W praktyce jednak większość instytucji oferuje BLIK-a za darmo. Przede wszystkim bezpłatne są płatności mobilne BLIK-iem w terminalach i online. Jeśli bank nalicza jakieś opłaty, to zazwyczaj dotyczą one wypłat gotówki z obcych bankomatów.

Zobacz ranking najlepszych kont osobistych!

Wady i zalety korzystania z płatności BLIK

Płatności BLIK stają się coraz popularniejsze, dlatego z pewnością warto chociaż wypróbować tę formę dokonywania transakcji. Jak każde rozwiązanie, także i BLIK ma jednak zarówno pewne zalety, jak i wady.

Zalety BLIK-a:

 • Wygoda: wystarczy mieć telefon, by płacić za zakupy czy wypłacać pieniądze z bankomatu (nie trzeba nosić przy sobie karty płatniczej).
 • Dostęp różnych form płatności: przelewy na telefon, płatności zbliżeniowe, przelewy online itp.
 • Duża dostępność usługi: w większości sklepów stacjonarnych i internetowych, a nawet w urzędach.
 • Bezpieczeństwo: m.in. dzięki dwuetapowemu uwierzytelnianiu transakcji.

Wady BLIK-a:

 • Dłuższy czas realizacji płatności – głównie w przypadku korzystania z kodów BLIK.
 • Brak możliwości skorzystania z usługi w przypadku braku dostępu do internetu.
 • Limity darmowych transakcji i ewentualne opłaty za wybrane usługi w niektórych bankach.

Sprawdź aktualną ofertę darmowych pożyczek online

Sprawdź podobne artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Santander Consumer Bank promocja 400 zł

Santander Consumer Bank da Ci 400zł do Biedronki za aktywności na karcie kredytowej (plus 360zł cashbacku)

by | maj 26, 2024 | Karty bankowe,Promocje bankowe,Santander Consumer Bank,Zarabiaj | 0 Comments

Przed nami nowa promocja organizowana przez Santander Consumer Bank, specjalizujący się w kredytach. W ramach promocji, za założenie karty kredytowej i płacenie nią za...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Ile cyfr ma numer konta jak to sprawdzić

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

by | maj 13, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Ile cyfr ma numer konta bankowego? Zasadniczo 26, a poszczególne sekwencje następujących po sobie liczb niekoniecznie są przypadkowe. Dodając do numeru rachunku kod PL,...

Konto oszczędnościowe w PKO BP jak założyć

Konto oszczędnościowe w PKO BP – jak założyć?

by | maj 12, 2024 | Inwestuj,Konta bankowe,Oszczędzaj | 0 Comments

W ofercie kont oszczędnościowych PKO Banku Polskiego dostępne są dwie propozycje rachunków. Zapoznaj się z ich warunkami, poziomem oprocentowania oraz kosztami...

Przelew SEPA co to jest przelew europejski SEPA jak działa i kiedy warto z niego korzystać

Przelew SEPA – co to jest przelew europejski SEPA, jak działa i kiedy warto z niego korzystać?

by | maj 11, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Przelew SEPA to rodzaj przelewu zagranicznego, którego możesz użyć do przekazania środków w euro na konto za granicą. W Polsce oferuje go większość banków. Sprawdź, co...

Jak zamknąć konto w BNP Paribas

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

by | maj 10, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe | 0 Comments

Jak zamknąć konto BNP Paribas? O dziwo, nie możesz tego zrobić poprzez system transakcyjny. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, aby zlikwidować rachunek bez...

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?

by | maj 10, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych? Wbrew pozorom, to co miało oznaczać finansową ulgę, dla niektórych kredytodawców okazało się prawdziwą pułapką....

Wakacje kredytowe 2024 Kiedy i dla kogo

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy i dla kogo?

by | maj 8, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić raty...