Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych? Wbrew pozorom, to co miało oznaczać finansową ulgę, dla niektórych kredytodawców okazało się prawdziwą pułapką. Kredytobiorcy coraz częściej szukają więc sposobów na to, jak wycofać się z oferty pomocowej. Sprawdziliśmy, czy rezygnacja z zawieszenia spłaty kredytu jest możliwa i czy wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czy wakacje kredytowe zawsze są opłacalne dla kredytobiorcy?
2. Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?
3. Kiedy można zrezygnować z wakacji kredytowych?
4. Jak zrezygnować z wakacji kredytowych w banku? Poradnik
5. Czy rezygnacja z wakacji kredytowych może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy?
Wiele banków posiada w swojej ofercie możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, najczęściej raz do roku. Propozycja ta stanowi zupełnie inną ofertę, niezależną od tzw. tarczy, która miała zapobiegać skutkom pandemii i była obligatoryjna dla wszystkich banków udzielających kredytów hipotecznych.
Aktualnie, rząd również planuje wprowadzić ustawowe wakacje dla kredytobiorców spowodowane ciągłym wzrostem stóp procentowych. Kiedy jednak wszyscy zastanawiają się jak skorzystać z pomocy, my podpowiadamy jak z niej zrezygnować.
Czy wakacje kredytowe zawsze są opłacalne dla kredytobiorcy?
Zanim podejmiesz decyzję czy chcesz zrezygnować z zawieszenia spłat, czy może dalej korzystać ze wsparcia, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działają wakacje kredytowe? Pomoc polega na zawieszeniu spłaty jednej lub kilku rat kredytowych podczas jednego roku spłaty.
Odroczenie lub wstrzymanie zwrotu może dotyczyć zarówno pełnej raty kapitałowo-odsetkowej, jak i wyłącznie części odsetkowej lub kapitałowej. Warto jednak pamiętać o tym, że zawieszenie spłaty nie jest równoznaczne z jej umorzeniem. A to oznacza, że i tak przyjdzie Ci zwrócić daną część do banku po zakończeniu wakacji kredytowych.
Czy warto więc korzystać z tej formy pomocy? Dla wielu kredytobiorców możliwość zawieszenia spłaty może stanowić istotną ulgę finansową.
Zwłaszcza teraz gdy duże wzrosty stóp procentowych oraz stawki WIBOR® potrafią niemal podwoić wysokość spłacanej transzy.
Przerwa w oddawaniu rat może też przydać się podczas sezonu urlopowego. W takiej sytuacji środki, które przeznaczyłbyś na spłatę, możesz wydać na wymarzone wakacje.
Niestety, korzystanie z wakacji kredytowych może generować dodatkowe koszty. Banki w większości przypadków nie pobierają opłat za zmianę harmonogramu spłat kredytu, ale dodatkowe obciążenie będzie wynikać ze zwiększenia okresu kredytowania.
Co więcej, niektóre aneksy podpisywane do tej pory z kredytobiorcami, zawierały zapisy mówiące o posiadaniu przez bank bezspornej wierzytelności względem klienta. Taki dokument może utrudnić drogę do procesu kredytobiorcy, który wziął kredyt we franku szwajcarskim.
W wielu przypadkach korzystanie z wakacji kredytowych uniemożliwiło też klientom zaciąganie innych zobowiązań. Wprawdzie w BIK-u nie pojawiała się informacja o przeterminowanej należności, jednak o korzystaniu z wakacji — już tak.
Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnych
Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?
Jeśli oferta pomocy nie jest jednoznacznie korzystna, jakby się mogło wydawać, czy w takim razie można się z niej wycofać? Na szczęście tak. Odstąpienie od wniosku o wakacje kredytowe możesz złożyć w ciągu 14 dni od podpisania aneksu.
Co więcej, rezygnacja z zawieszenia nie wymaga podawania przyczyn, niezależnie od tego, czy korzystałeś z wakacji przyznawanych w ramach tarczy, czy z tradycyjnej oferty banku.
Kredytodawca może jednak wymagać od Ciebie osobistego stawiennictwa w placówce, nawet jeśli nie było to konieczne podczas wnioskowania o zawieszenie spłat.
Warto wiedzieć!
Każdy kredytobiorca, który uzyska zgodę na skorzystanie z wakacji kredytowych, może zrezygnować z tej usługi w ciągu 14 dni od zawarcia aneksu do umowy kredytowej.
Sprawdź aktualną ofertę kart kredytowych
Kiedy można zrezygnować z wakacji kredytowych?
Z wakacji kredytowych możesz zrezygnować zawsze w ciągu 14 dni od podpisania aneksu do umowy. Jeśli nie zmieścisz się w wymaganym terminie i po czasie stwierdzisz, że nie jesteś zadowolony z oferowanych warunków, możesz złożyć skargę.
Jako powód wystarczy podać niezrozumienie oferty banku czy brak właściwej komunikacji z klientem. Skargę należy przesłać do Rzecznika Finansowego, który pozytywnie rozpatrzy lub odrzuci Twoją prośbę.
Pamiętaj jednak, że rezygnacja z pozaustawowych wakacji kredytowych nakłada na Ciebie obowiązek natychmiastowego uregulowania rat, których płatność została wcześniej zawieszona.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Jak zrezygnować z wakacji kredytowych w banku? Poradnik
Stało się! Złożyłeś wniosek o wakacje kredytowe. Jak się z tego teraz wyplątać? Poniżej umieszczamy krótki instruktaż, który podpowie Ci, co należy zrobić krok po kroku.
- Skontaktuj się z bankiem i zapytaj, w jaki sposób możesz odstąpić od wniosku o wakacje kredytowe.
- Wypełnij gotowy druk udostępniony przez bank.
- Wyślij dokument do banku lub zanieść go osobiście.
- Ureguluj raty, które wcześniej zostały zawieszone.
Czy rezygnacja z wakacji kredytowych może wiązać się z dodatkowymi kosztami dla kredytobiorcy?
Odstąpienie od wakacji kredytowych nie powinno wiązać się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jedynym obciążeniem finansowym, będzie konieczność natychmiastowej spłaty zawieszonych wcześniej rat.
W przypadku kredytu hipotecznego będziesz musiał przygotować się na spory wydatek. Warto więc dokładnie przemyśleć zarówno kwestię skorzystania z wakacji, jak i odstąpienia od nich.