Karta kredytowa to rodzaj karty, która umożliwia korzystanie ze środków należących do banku. Jest ona dostępna wyłącznie dla określonej grupy odbiorców. Mimo że karty debetowe i kredytowe wyglądają podobnie, są to jednak dwa zupełnie różne typy kart. Czym się różnią? Która z nich lepiej się sprawdza? Dowiedz się więcej o kartach kredytowych i ich działaniu w praktyce!
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Karta kredytowa – co to jest?
1.1. Numer karty kredytowej – co zawiera?
2. Wzrost zainteresowania kartami kredytowymi w 2024 roku
3. Kto może wnioskować o kartę kredytową?
4. Jak działa karta kredytowa?
4.1. Pozabankowa karta kredytowa – czym jest?
5. Ranking Kart kredytowych 2024
6. Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy – co wybrać?
7. Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej – co to znaczy?
8. Ile kosztuje korzystanie z karty kredytowej?
9. Jak używać karty kredytowej i na co uważać?
9.1. Spłata karty kredytowej – jak przebiega?
9.2. Przelew z karty kredytowej – jak to zrobić?
9.3. Wypłata gotówki z karty kredytowej – co warto wiedzieć?
10. Karta kredytowa a debetowa – różnice
11. Zalety płacenia kartą kredytową
12. Wady płacenia kartą kredytową
13. Najlepsza karta kredytowa – jak wybrać?
Karta kredytowa – co to jest?
Karta kredytowa to popularny produkt finansowy, który jest rodzajem karty płatniczej, dzięki której mamy możliwość wykorzystania dodatkowej gotówki. Umożliwia swobodne korzystanie z limitu kredytowego, przyznanego przez bank.
Wizualnie wygląda identycznie jak karta debetowa, z tą różnicą, że dokonując dowolnej płatności pieniądze, nie są pobierane z konta osobistego użytkownika, a z limitu przyznanego przez bank. Można więc uznać, że karta kredytowa to forma pożyczki bez składania wniosku kredytowego.
Zazwyczaj, do jej założenia nie jest potrzebne posiadanie konta bankowego, ale na pewno pomaga to w procesie weryfikacyjnym, ponieważ przed wydaniem karty kredytowej bank standardowo weryfikuje zdolność kredytową, wcześniejsze zobowiązania czy źródło dochodu klienta.
Ciekawostka: ile cm ma karta kredytowa?
Wymiary karty kredytowej są standaryzowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i wynoszą:
- 85,60 mm szerokości,
- 53,98 mm wysokości,
- 0,76 mm grubości.
Karta kredytowa wygląda tak jak karta debetowa, jednak ma wypukłe cyfry. Widnieje również informacja, że ten konkretny plastik to właśnie karta kredytowa. Może być to oznaczone na rewersie lub awersie plastiku. Standard, któremu podlega wygląd kart kredytowych, określany jest przez normę ISO/IEC 7810.
Na awersie karty kredytowej znajdują się:
- nazwa banku,
- imię i nazwisko właściciela karty (nie zawsze),
- logo emitenta karty,
- mikroprocesor,
- data ważności karty,
- symbol płatności zbliżeniowych.
Na rewersie karty kredytowej natomiast znajdziesz:
- pasek magnetyczny,
- miejsce na podpisanie karty,
- hologram,
- numer CVV2/CVC2,
- dane teleadresowe banku.
Numer karty kredytowej – co zawiera?
Karta kredytowa na swoim awersie ma zapisany szesnastocyfrowy numer. Ułożony jest on w cztery czterocyfrowe bloki. W numerze tym zawiera się szereg istotnych informacji. Każda cyfra ma swoje znaczenie:
- cyfra pierwsza – określa, kto jest emitentem karty (np. 4 oznacza Visę, a 5 MasterCard);
- kolejne pięć cyfr – to numer BIN, który pozwala określić wystawcę karty, czyli to jaki bank ją wydał;
- dziewięć kolejnych cyfr – identyfikator właściciela karty;
- szesnasta (ostatnia) cyfra – ma rolę kontrolną i pozwala sprawdzić, czy wpisany numer karty kredytowej jest poprawny.
Aktualny ranking kart kredytowych
Wzrost zainteresowania kartami kredytowymi w 2024 roku
W ostatnim czasie możemy obserwować znacznie większe zainteresowanie kartami kredytowymi – jak podaje strona bik.pl:
W maju 2023 r. odnotowaliśmy wzrost dynamiki sprzedaży liczby (+19,7%) i wartości (+28,2%) kart kredytowych w porównaniu do maja 2022 r. Jest to częściowo efekt niskiej bazy z maja zeszłego roku, jak i wynikiem ożywienia na rynku finansowania z odroczoną ponad 50-dniową płatnością. Jednak należy również zauważyć, że renesans popularności kart kredytowych może być rezultatem potrzeby dodatkowego źródła finansowania gospodarstw domowych.
Okazuje się, że wraz z rosnącą inflacją, szybkim tempem wzrostu cen chcemy czuć się bezpiecznie i mieć zapewnione zabezpieczenie finansowe. Jak czytamy, na wzrost zainteresowania kartami kredytowymi ma wpływ wydłużenie czasu bezodsetkowego często aż o ponad 50 dni. Jeżeli uda nam się zwrócić wykorzystane środki w tzw. okresie bezodsetkowym, to nie zapłacimy żadnych odsetek. Można więc uznać, że będzie to forma darmowej pożyczki w banku.
Należy mieć na uwadze, że okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych, dlatego wypłacając gotówkę z bankomatu, korzystniej jest korzystać z karty debetowej. W sytuacji, kiedy posiadacz karty nie ma pieniędzy lub po prostu nie chce oddawać całej pożyczonej kwoty, wymagana jest spłata minimalna karty kredytowej, czyli oddanie bankowi tzw. kwoty minimalnej, która wynosi przeważnie 5% zadłużenia.
Kto może wnioskować o kartę kredytową?
Karta kredytowa to produkt dostępny dla każdej osoby pełnoletniej, uzyskującej stały dochód. Większe szanse na otrzymanie karty kredytowej mają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale bez problemu jest przyznawana także klientom zatrudnionym na umowę zlecenie, o dzieło czy prowadzącym własną działalność gospodarczą.
Najważniejsza w tym przypadku jest udokumentowana kwota, która regularnie wpływa na konto wnioskodawcy. Standardowo, tak jak i przy kredycie gotówkowym, sprawdzana jest wiarygodność finansowa klienta, a także weryfikowane są bazy takie jak BIK, BIG czy KRD. Dodatkowo trzeba mieć odpowiednią zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy decyzja banku, jak też przyznana kwota limitu.
Zobacz ranking najlepszych kont osobistych!
Jak działa karta kredytowa?
Jak działa karta kredytowa? Karta kredytowa działa podobnie jak karta bankomatowa. Możesz nią płacić w sklepach stacjonarnych oraz online, a także wypłacać środki w bankomacie (choć ta druga opcja wiąże się z bardzo wysokimi prowizjami). Różnica polega na tym, że każdorazowo zaciągasz w ten sposób kredyt w banku. Jak każdą pożyczkę, również tę musisz spłacić.
Jak działa spłata środków? Przy zakładaniu karty kredytowej podpisujesz umowę, która określa, w jakim terminie musisz spłacić środki wykorzystane w ramach płacenia kartą. Jeśli wyrobisz się w terminie, pożyczka taka będzie nieoprocentowana. Jeśli jednak się spóźnisz, bank będzie doliczać odsetki zgodnie z regulaminem tego produktu bankowego.
Jakie banki posiadają w swojej ofercie kartę kredytową? Karta kredytowa to popularny produkt finansowy. W których bankach jest dostępna?
- Karta kredytowa PKO BP – najchętniej wybierana karta – pod koniec 2020 roku korzystało z niej 945 000 użytkowników.
- Karta kredytowa Santander Bank – druga najchętniej wybierana karta w Polsce – pod koniec 2020 roku używało jej 829 312 osób.
- Karta kredytowa BNP Paribas – na trzecim miejscu wśród chętnie wybieranych kart była BNP Paribas z 773 216 użytkownikami.
- Karta kredytowa jest również dostępna w ofercie takich banków jak: mBank, ING Bank Śląski oraz Millennium.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Pozabankowa karta kredytowa – czym jest?
Karty kredytowe zwykle wydawane są przez banki, ale na rynku dostępne są również produkty oferowane przez inne firmy prywatne. Firmy takie mają mniejsze wymagania w stosunku do klientów, dlatego łatwiej w nich uzyskać pozytywną decyzję w sprawie wydania karty.
Firm pozabankowych, które wydają karty kredytowe, jest na polskim rynku zaledwie kilka. Wśród nich popularne są:
- Cardina MasterCard
- AXI Card
Większa dostępność kart kredytowych u pozabankowych wydawców to jednak tylko jedna strona medalu. Minusem są bowiem koszty korzystania z karty. W przypadku tych produktów nie istnieje okres bezodsetkowy. Oznacza to, że będziesz musiał zapłacić prowizję za każde skorzystanie z karty.
Ranking Kart kredytowych 2024
Karta kredytowa to popularny produkt finansowy. Jak wygląda aktualny ranking najkorzystniejszych ofert dla klientów?
- Citi Simplicity w Citi Handlowy – najczęściej wybierana karta, wydanie karty jest darmowe, oprocentowanie wynosi 20,5%, a okres bezodsetkowy to aż 56 dni.
- Karta Kredytowa z Żubrem w Banku Pekao – druga najczęściej wybierana karta kredytowa, wydanie, jak i prowadzenie jej jest darmowe, oprocentowanie wynosi 18,72% a okres bezodsetkowy to 58 dni.
- Visa TurboKARTA w Santander Consumer Banku – wydanie i prowadzenie karty jest darmowe, oprocentowanie wynosi 20,5% a okres bezodsetkowy to 54 dni.
Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy – co wybrać?
Karta kredytowa skutecznie zabezpiecza nas w przypadku niespodziewanych wydatków, zawsze możemy skorzystać z dostępnego limitu i zapłacić „kredytówką”.
Kredyt gotówkowy sprawdza się w przypadku większych, planowanych wydatków. Zaciągnięcie kredytu wiąże się ze sporządzeniem wniosku czy uzupełnieniem dokumentów dochodowych, wyższym oprocentowaniem, jak i prowizjami. Jest to rozsądne rozwiązanie, ale często jego wypłacenie wymaga czasu.
Kartę mamy zawsze pod ręką wtedy, kiedy zaskoczy nas niespodziewana naprawa samochodu czy zabraknie funduszy na dokończenie remontu – w takiej sytuacji wystarczy, że zamiast standardową kartą bankomatową, zapłacimy kartą kredytową.
Dodatkowo o limit na karcie wnioskujemy tylko raz, a można korzystać wielokrotnie i bez dodatkowych opłat.
Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej – co to znaczy?
Ile kosztuje korzystanie z karty kredytowej?
Ile kosztuje karta kredytowa? Korzystanie z karty kredytowej będzie kosztować Cię więcej lub mniej – w zależności od tego, jak szybko spłacisz swoje zobowiązanie. Jeśli uda Ci się to zrobić w okresie bezodsetkowym – zapłacisz jedynie miesięczną opłatę za korzystanie z karty. Wysokość tej opłaty wynosi zwykle od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych. W ofercie banków może też pojawić się promocja, w ramach której dostępna będzie darmowa karta kredytowa.
Skorzystaj z dodatkowych pieniędzy w ramach kredytu gotówkowego
Koszt kredytu:
zł
Rata:
zł
Zapytaj o kredyt
Koszt kredytu:
zł
Rata:
zł
Zapytaj o kredyt
Koszt kredytu:
zł
Rata:
zł
Zapytaj o kredyt
Zobacz więcej ofert
Przykład reprezentatywny:
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty kredytów gotówkowych wynosi 10,35%. Okres obowiązywania umowy: 48 mies., całkowita kwota pożyczki: 20 000 zł. Całkowity koszt zobowiązania spłacanego w ratach równych (annuitetowych): 4 298,97 zł, całkowita kwota do zapłaty: 24 298,97 zł. Spłata następuje w 48 ratach równych (annuitetowych). Kalkulacja została dokonana na dzień 2 sierpnia 2024 roku na reprezentatywnym przykładzie.
Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 3 mies., max. 10 lat
Maksymalne RRSO: 10,46%
Jak używać karty kredytowej i na co uważać?
Za pomocą karty kredytowej możesz dokonywać płatności bezgotówkowych, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać przelewów i transakcji w sklepach internetowych. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie te operacje są bezpłatne.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Spłata karty kredytowej – jak przebiega?
Raz w miesiącu otrzymasz od banku wykaz płatności zrealizowanych przy pomocy karty kredytowej. Będzie do niego dołączona informacja o terminie, w jakim powinieneś zrealizować płatność. Możesz spłacić całość lub tylko kwotę minimalną, z której rozliczenie się pozwala uniknąć naliczania odsetek. Zwykle wynosi ona około 4-6% wartości zadłużenia. Pozostałe środki spłaca się następnie w formie ratalnej.
Przelew z karty kredytowej – jak to zrobić?
Czy można zapłacić rachunki kartą kredytową? No cóż, można, ale nie zawsze się to opłaci. Niektóre banki traktują przelewy jako transakcje gotówkowe, inne niż bezgotówkowe, ale w zasadzie każdy bank pobierze od Ciebie prowizję za taki przelew. Wybierając kartę kredytową, zwróć uwagę na to, jakie opłaty będą wiązały się z przelewem środków z karty kredytowej, żebyś później nie poczuł się oszukany.
Jeśli chcesz zrobić przelew za pomocą karty kredytowej, to musisz pamiętać, że za wykonanie takiej operacji bank zwykle nalicza sporą prowizję. Jej wysokość sprawdzisz w Tabeli opłat i prowizji banku, z którego masz kartę kredytową.
Wypłata gotówki z karty kredytowej – co warto wiedzieć?
Korzystając z karty kredytowej, możesz wypłacać pieniądze z bankomatu, jednak jest to zwykle nieopłacalne. Za taką usługę banki naliczają bardzo wysokie prowizje. Najlepiej więc robić to tylko w sytuacji, kiedy nie masz innego wyjścia.
Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnych
Karta kredytowa a debetowa – różnice
Karta kredytowa i debetowa – chociaż z wyglądu prezentują się podobnie, mają zupełnie inny sposób działania. Czym się od siebie różnią w praktyce?
Karta kredytowa
- Umożliwia zakupy na kredyt
- Wysokie odsetki od niespłaconego salda
- Limit kredytowy określony przez bank
- Potencjalne obciążenie zdolności kredytowej
- Wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej
- Prowizje za przekroczenie limitu kredytowego
- Okres bezodsetkowy dla spłaconych transakcji
- Dostępna dla klientów banku na podstawie wniosku
- Możliwość spłaty w ratach
- Dodatkowe usługi i korzyści dla posiadaczy
- Możliwość korzystania z kart zabezpieczonych
Karta debetowa
- Płatności od razu z konta bankowego
- Brak odsetek i prowizji za transakcje
- Brak limitu kredytowego, dostępna kwota to saldo konta
- Nie wpływa na zdolność kredytową
- Bezpieczne i wygodne płatności
- Dostępna dla każdego posiadacza konta osobistego
- Prowizje za wypłaty z bankomatów innych banków
- Ograniczona możliwość dokonywania zakupów na raty
- Możliwość realizacji transakcji bezpośrednio z rachunku
- Brak konieczności spełniania wymagań dotyczących zdolności kredytowej
Zalety płacenia kartą kredytową
Karta kredytowa ma szereg zalet, które powodują, że wiele osób decyduje się z niej korzystać. Jakie są jej mocne strony?
- Wygoda – nie musisz nosić przy sobie dużej gotówki, a w przypadku kradzieży możesz łatwo zastrzec kartę.
- Bezpieczeństwo – możesz w łatwy sposób odzyskać pieniądze, w przypadku gdy sprzedawca Cię oszuka lub pojawi się problem z transakcją.
- Programy lojalnościowe i zniżkowe – niektóre banki za korzystanie z kart oferują zniżki do wybranych sklepów, nagrody lub nawet zwrot określonej kwoty pieniędzy.
- Spokój – w razie nieprzewidzianych wydatków masz możliwość skorzystania z szybkiego kredytu.
- Karta kredytowa od ręki – w łatwy i szybki sposób możesz stać się posiadaczem karty kredytowej. Wystarczy, że złożysz wniosek online – karta kredytowa przez internet, albo wybierzesz się do wybranej przez siebie placówki bankowej. Decyzję kredytową otrzymasz od razu.
- Możliwość spłacania dużej kwoty na raty – niskie kwoty minimalne konieczne do zapłacenia w celu uniknięcia odsetek.
Wady płacenia kartą kredytową
Karta kredytowa ma też jednak swoje wady. Dlatego, zanim zdecydujesz się na korzystanie z niej, powinieneś przeanalizować, czy na pewno Ci się ona opłaca. Jakie ma słabe strony?
- Trudniejsza kontrola finansów – w przypadku karty kredytowej łatwo się zapomnieć i wydać więcej niż jesteś w stanie spłacić.
- Wysokie prowizje za wypłaty z bankomatów – przez przypadek możesz stracić sporą kwotę.
- Wysokie oprocentowanie – jeśli nie spłacisz limitu na koncie w terminie, musisz liczyć się z dodatkowymi prowizjami.
- Obligatoryjne ubezpieczenie karty – niektóre banki wymagają od swoich klientów, aby Ci dodatkowo ubezpieczyli kartę, co wiąże się z wyższymi kosztami.
Przelew z karty kredytowej – jak to zrobić?
Podsumowując, karta kredytowa to rozwiązanie posiadające wiele zalet, ale tylko w przypadku, kiedy potrafimy z niej odpowiednio korzystać. Musimy zachować rozsądek i odpowiedzialność za terminowe spłaty. Decydując się na taki sposób zabezpieczenia, musimy mieć pewność, że nas na to stać. Karta kredytowa powinna być wykorzystywana jako środek płatniczy i nie powinna być używana jako forma zadłużania. Na pewno nie można jej traktować jako finansowania na nasze dodatkowe przyjemności, ale jako poduszkę finansową w kryzysowych sytuacjach.