Aby zrealizować przelew z pełną pewnością, istotne jest zrozumienie, kiedy środki zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy. Równie ważne jest posiadanie informacji na temat oczekiwanego terminu wpływu środków na własne konto podczas oczekiwania na przekazane pieniądze. Dzięki precyzyjnie określonym godzinom realizacji przelewów wychodzących i przychodzących w mBanku, masz możliwość śledzenia postępu transakcji i kontrolowania ich przebiegu.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Sesje mBank – co to?
2. mBank sesje przelewów
3. Przelew Elixir mBank
3.1. Sesje przychodzące zagraniczne w mBanku
3.2. Jakie dane potrzebne są do przelewu w mBanku?
4. Godziny sesji w mBanku – jakie są?
5. Przelew natychmiastowy w mBanku – jak działa?
6. Ile kosztuje przelew w mBanku?
7. Przelewy mBank – opinie
System przelewów Elixir, będący elektronicznym mechanizmem rozliczeń międzybankowych, umożliwia sprawną wymianę środków w polskiej walucie. Sesje przelewów Elixir w poszczególnych bankach zamykane są według ściśle określonych harmonogramów. Jeśli jesteś klientem mBanku, warto zapoznać się z dostępnymi informacjami dotyczącymi godzin księgowania przelewów, aby być świadomym harmonogramu transakcji w tym banku.
Sesje mBank – co to?
Sesje w banku mBank, podobnie jak w każdej innej instytucji bankowej, podzielone są na przychodzące i wychodzące. Banki mają swobodę ustalania godzin odbioru i przekazu przelewów do systemu Elixir. Sesje w mBanku odbywają się w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. W weekendy realizowane są przelewy pomiędzy rachunkami w mBanku oraz przelewy natychmiastowe.
Aby skorzystać z systemu Elixir, konieczne jest spełnienie następujących warunków:
- Zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy, muszą należeć do systemu Elixir.
- Maksymalna kwota przelewu może wynosić 1 milion złotych.
- Przelew musi być dokonany w polskiej walucie.
W przypadku przelewów wewnętrznych między dwoma rachunkami w mBanku, transfer środków odbywa się natychmiastowo, bez konieczności korzystania z systemu Elixir.
mBank sesje przelewów
Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się sesja wychodząca od przechodzącej, zapoznaj się z poniższą listą:
- mBank sesje wychodzące:
- W tych godzinach pieniądze są przesyłane z konta osoby nadającej przelew.
- mBank sesje przychodzące:
- W tych godzinach pieniądze powinny znajdować się już na koncie odbiorcy środków.
W dalszej części tekstu przedstawimy godziny, w których są realizowane poszczególne transze przelewów w mBanku. Ostatnia sesja wychodząca i przychodząca w mBank jest wykonywana po południu.
Przelew Elixir mBank
mBank oferuje sesje Elixir o określonych godzinach zarówno dla klientów detalicznych, jak i dla firm. Poniżej znajdziesz szczegółowe godziny poszczególnych przelewów:
Sesje Elixir dla klientów detalicznych:
- Sesje przychodzące Elixir:
- Sesja 1 – 11:15
- Sesja 2 – 15:00
- Sesja 3 – 18:15
- Sesje wychodzące Elixir:
- Sesja 1 – 5:55
- Sesja 2 – 9:55
- Sesja 3 – 13:25
Sesje Elixir dla małych i średnich firm oraz korporacji w mBanku:
- Sesje przychodzące Elixir:
- Sesja 1 – 10:30 – 11:00
- Sesja 2 – 14:30 – 15:00
- Sesja 3 – 17:00 – 17:30
- Sesje wychodzące Elixir:
- Sesja 1 – 8:00
- Sesja 2 – 12:00
Porównaj ofertę kredytów gotówkowych
Sesje przychodzące zagraniczne w mBanku
Podczas przelewów zagranicznych na konto w mBanku, należy zwrócić uwagę na sposób przesłania pieniędzy. Chodzi o rodzaj przelewu, który ma największy wpływ na koszty transferu środków. Musisz wiedzieć, że wysłanie pieniędzy z zagranicy na rachunek w mBanku, pobierane są wysokie opłaty.
Realizację przelewu z zagranicy możesz wykonać na:
- Konto osobiste w polskiej walucie – opcja ta wymaga przewalutowania transakcji, po dość kiepskim kursie. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na tę opcję, odbiorca otrzyma mniej środków na konto.
- Konto walutowe – jeśli przelejesz pieniądze w tej samej walucie, w której utworzone jest konto walutowe odbiorcy, nie powinno dojść do przewalutowania transakcji. Jednak w takim przypadku, może dojść do naliczenia dodatkowych opłat – kosztów banków korespondentów lub instytucji bankowych pośredniczących w transakcji.
Jakie mBank pobiera opłaty za przelew z zagranicy?
Jeśli chcesz obliczyć koszty przelewu zagranicznego do mBanku, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Opłata naliczana przez Twój zagraniczny bank – ostateczna kwota zależna jest od kraju i banku, z którego zlecasz przelew do mBanku. Najczęściej wynosi ona od kilku do kilkunastu np. EUR lub innej waluty.
- Przewalutowanie transakcji – przelew zagraniczny generuje dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem transakcji, jeśli środki mają trafić na konto w polskiej walucie. Dość duża część opłat zawiera się już w marży kursu wymiany walut.
- Opłaty dodatkowe – jeśli w zagranicznej transakcji udział biorą banki-korespondenci, musisz liczyć się z wyższym kosztem przelewu. Dodatkowo nie będziesz w stanie ustalić opłaty, która zostanie pobrana przed wykonaniem przelewu. O koszcie dowiesz się po realizacji przelewu. Banki-korespondenci wykorzystywane są podczas przelewów międzynarodowych przy wymianie walut. Wiele banków oferujących przelewy zagraniczne przerzuca koszty banków-korespondentów na swoich klientów. Stąd pojawiają się wyższe, dodatkowe koszty.
Duża część banków pobiera stałą opłatę za przelew zagraniczny. Warto jednak pamiętać o dodatkowych kosztach, wynikających z przewalutowania transakcji. W takiej sytuacji możesz stracić nawet ok. 10% wartości przelewanych środków. Przykładowo, gdy wysyłasz do Polski 1000 EUR, stracisz 100 EUR, czyli 450 zł.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Czym jest zagraniczny przelew SWIFT i co warto o nim wiedzieć?
Powiązane artykuły
Jakie dane potrzebne są do przelewu w mBanku?
Aby zrealizować przelew na konto odbiorcy, konieczne jest podanie prawidłowych danych do przelewu. mBank poprosi Cię o następujące informacje:
- Nazwę odbiorcy – imię i nazwisko lub nazwa firmy (jeśli jest odbiorcą przelewu).
- Numer konta bankowego.
- Kwotę przelewu.
- Tytuł przelewu.
Sprawdź aktualną ofertę kart kredytowych
Godziny sesji w mBanku – jakie są?
Chcąc zrealizować przelew wychodzący, warto poznać godziny sesji. mBank posiada ściśle określony czas, w którym następuje przetransferowanie środków do konta odbiorcy, jak również ich zaksięgowanie. Poniżej znajdziesz godziny sesji bankowych w mBanku:
Godziny sesji bankowych mBank:
Wychodzące – Klienci detaliczni:
- I sesja: 5:55
- II sesja: 9:55
- III sesja: 13:25
Przychodzące – Klienci detaliczni:
- I sesja: 11:15
- II sesja: 15:00
- III sesja: 18:15
Wychodzące – Firmy:
- I sesja: 8:00
- II sesja: 12:00
- III sesja: 17:00 – 17:30
Przychodzące – Firmy:
- I sesja: 10:30 – 11:00
- II sesja: 14:30 – 15:00
Godziny księgowania przelewów zależą od danych umieszczonych w powyższej liście. Przelewy wysłane z mBanku zostaną zaksięgowane na koncie o określonych godzinach. Jednakże, jeśli przelew ma wyjść z innego banku, konieczne jest uwzględnienie godzin sesji wychodzących z tej instytucji bankowej oraz sesji przychodzących w mBanku. Dzięki temu można skutecznie zaplanować transfer środków w określonym czasie.
Pamiętaj!
Przelewy muszą przebyć określoną drogę, zanim trafią na konto odbiorcy. Przesyłka musi poczekać na sesję wychodzącą, następnie zostanie przekazana do Krajowej Izby Rozliczeniowej, która kontroluje proces transferu środków. Na koniec, przelew przechodzi do banku odbiorcy i oczekuje na sesję przychodzącą, aby wpłynąć na konto odbiorcy.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Przelew natychmiastowy w mBanku – jak działa?
Posiadając konto w mBanku, masz możliwość korzystania z przelewów w systemie Express Elixir, czyli transferów natychmiastowych. Realizowane są one przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8:00 do 20:00.
Zlecenia przelewów natychmiastowych są obsługiwane wyłącznie w polskiej walucie w innych krajowych bankach. Aby móc korzystać z błyskawicznych transferów, twój rachunek musi być prowadzony w instytucji bankowej, która przystąpiła do rozliczeń z Krajową Izbą Rozliczeniową w ramach tego rodzaju przelewów.
Aby wykonać przelew w mBanku za pośrednictwem internetu, masz dwie opcje: korzystając z aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej (platformy bankowej). Oto jak zrobić przelew za pomocą aplikacji mobilnej:
- Zaloguj się do swojej aplikacji mBank.
- Kliknij kafel „Przelej„.
- Możesz wybrać odbiorcę z listy lub dodać nowego odbiorcę klikając plusik w prawym dolnym rogu ekranu.
- Wybierz rodzaj przelewu (krajowy lub do UE), podaj dane odbiorcy i numer rachunku.
- Uzupełnij tytuł przelewu oraz kwotę.
- Jeśli chcesz dokonać przelewu natychmiastowego, wybierz odpowiednią opcję.
- Następnie kliknij „Wyślij przelew” i potwierdź autoryzację.
Procedura dla przelewu przez stronę internetową mBanku jest bardzo podobna. Różni się jedynie tym, że jeśli chcesz zrealizować przelew natychmiastowy, wystarczy kliknąć kafelek „SORBNET bez limitu” na stronie przelewu, co pozwoli na pojawienie się środków na koncie odbiorcy w ciągu 15 minut.
Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnych
Ile kosztuje przelew w mBanku?
Opłata za przelew w mBank różni się w zależności od rodzaju przelewu, przy czym mBank nakłada konkretne opłaty na sesje rozliczeniowe. Oto przedstawienie stawek za przelewy w złotówkach:
Stawki za przelew w złotówkach:
-
Internet:
- wewnętrzny pomiędzy rachunkami firmowymi Posiadacza: 0 zł
- przelew wewnętrzny: 0 zł
- przelew SORBNET: 40 zł
- przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego: 0 zł
- przelew walutowy wewnętrzny, realizowany na rachunek o numerze rozliczeniowym innym niż 1140 2004 lub 1140 2017: 5 zł
- Przelew wewnętrzny, realizowany na rachunek o numerze rozliczeniowym 1140 2004 lub 1140 2017: 0 zł
-
Biuro Obsługi Klienta:
- pomiędzy rachunkami firmowymi Posiadacza: 4 zł
- przelew wewnętrzny: 4 zł
- przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego: 4 zł
-
Placówka:
- pomiędzy rachunkami firmowymi Posiadacza: 10 zł
- przelew wewnętrzny: 10 zł
- przelew do ZUS i Urzędu Skarbowego: 10 zł
Powyższe opłaty dotyczą rachunków bieżących prowadzonych w polskich złotych. Inne opłaty będą dotyczyły rachunków bieżących prowadzonych w obcych walutach, oszczędnościowych i pomocniczych.
Przelewy mBank – opinie
mBank to instytucja, która prowadzi intensywną działalność marketingową, często eksponując swoje reklamy w telewizji i radiu. Jest to jedna z największych bankowych jednostek w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Dzięki szerokiej gamie produktów i usług, cieszy się on popularnością zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Co najbardziej cieszy klientów mBanku?
Pozytywne aspekty korzystania z usług mBanku:
- Szeroka oferta produktowa.
- Kompetentni doradcy dostępni na czacie i infolinii o każdej porze.
- Bogata oferta mobilnych płatności.
- Możliwość założenia konta dla dziecka.
- Duża liczba oddziałów.
- Intuicyjna obsługa bankowości mobilnej, ułatwiająca dokonywanie przelewów nawet dla osób o mniejszych umiejętnościach technicznych.
- Wiele promocji dla nowych klientów.
Negatywne aspekty współpracy z mBankiem:
- Męczące telefony od konsultantów.
- Lepsze oferty dla nowych klientów niż dla stałych.
- Duże i częste kolejki w placówkach.
- Konieczność załatwiania wielu spraw przez papierową dokumentację.
- Prowizja za wypłacanie gotówki z bankomatów.
- Ograniczone możliwości załatwiania spraw przez infolinię.
- Niekorzystne warunki kredytowe w przypadku kredytów gotówkowych.
- Opóźnione sesje przelewów, które mogą wynikać z natężenia zleceń i czasu procesowania przelewu.
Mimo że mBank może być przedmiotem krytyki, negatywne opinie stanowią mniejszość w porównaniu z pozytywnymi. Bank ten wielokrotnie zdobywał nagrody za najlepszy polski bank, co potwierdza jego wiarygodność i renomę. Otrzymał on miano „Najlepszego banku dla firm” oraz tytuł „Przyjazdy Bank Newsweeka” przyznawany przez magazyny Forbes i Newsweek Polska, co świadczy o wysokim poziomie zaufania, jaki cieszy się ta instytucja.