Kredyt gotówkowy na ryczałcie masz szansę otrzymać w niemal każdym banku. Musisz jednak mieć świadomość, że ze względu na specyficzny sposób rozliczania z fiskusem bank może mniej korzystnie wyliczyć Twoją zdolność kredytową. Poniżej dowiesz się, na jakich warunkach banki proponują kredyt gotówkowy ryczałtowcom i jak w praktyce się o niego ubiegać.
Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czy można dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie?
2. Ryczałt a kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić?
3. Zdolność kredytowa a kredyt gotówkowy na ryczałcie – co warto wiedzieć?
4. Jak wnioskować o kredyt gotówkowy dla firm na ryczałcie?
5. Kredyt gotówkowy na ryczałcie krok po kroku
6. Co zamiast kredytu gotówkowego dla ryczałtowców?
Najważniejsze informacje, jakie znajdziesz w artykule:
- Kredyt gotówkowy na ryczałcie jest możliwy do uzyskania po spełnieniu kilku warunków m.in. odpowiedniego stażu prowadzenia działalności.
- Przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy ryczałtowiec musi dołączyć do wniosku kilka dokumentów, przede wszystkim potwierdzających jego przychody oraz wysokość podatku.
- Problemem przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy na ryczałcie może być sposób obliczania zdolności kredytowej przez bank.
Czy można dostać kredyt gotówkowy na ryczałcie?
Kredyt gotówkowy na ryczałcie jest dostępny w bankach, podobnie jak kredyt dla osób rozliczających działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, czy też podatkiem liniowym.
Tzw. ryczałt ewidencjonowany jest bowiem po prostu jedną z form rozliczania z fiskusem, która w dodatku jest dość popularna ze względu na niskie stawki podatku i prostotę rozliczeń. Za pomocą ryczałtu rozlicza się wielu lekarzy, informatyków, programistów, jak również przedstawicieli innych wolnych zawodów pracujących na własny rachunek.
Ryczałtem opodatkowany jest też najem prywatny, jednak w tym przypadku stanowi on zazwyczaj dodatkowe źródło przychodu. Mówiąc o kredycie na ryczałcie, większość osób ma natomiast na myśli kredyt dla osób rozliczających swoje główne dochody za pomocą ryczałtu.
Podsumowując, ryczałtowcy mogą się ubiegać o kredyty gotówkowe na dowolny cel, również na potrzeby prywatne. Warto jednak mieć świadomość, że kredyt gotówkowy na ryczałcie może być nieco trudniejszy do uzyskania ze względu na specyficzny sposób wyliczania zdolności kredytowej przy tej formie opodatkowania, co szerzej wyjaśnimy niżej.
Porównaj ofertę kredytów gotówkowych
Ryczałt a kredyt gotówkowy – jakie warunki trzeba spełnić?
Jeśli Twoim sposobem rozliczania z urzędem skarbowym jest ryczałt, a kredyt gotówkowy potrzebny Ci jest na sfinansowanie jakichś ważnych wydatków, w pierwszej kolejności zdecyduj, czy chcesz zaciągnąć zobowiązanie na prywatne, czy firmowe potrzeby. Od tego bowiem mogą zależeć warunki zaciągnięcia zobowiązania.
Ogólnie jednak, by mieć szansę na kredyt gotówkowy na ryczałcie, powinieneś spełnić co najmniej następujące warunki:
- prowadzić nieprzerwanie działalność gospodarczą od minimum 6 lub 12 miesięcy – w okresie tym firma nie powinna być zawieszona i najlepiej jeśli cały czas była rozliczana w ten sam sposób, a więc właśnie ryczałtowo;
- posiadać ważny dowód osobisty;
- złożyć prawidłowo wniosek o kredyt gotówkowy wraz z wymaganymi dokumentami;
- mieć dobrą historię kredytową w BIK;
- uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej.
Ryczałtowcy muszą spełnić podobne warunki jak inni kredytobiorcy, różnicą jest jednak zakres dokumentów potrzebnych do kredytu (wymienimy je w dalszej części artykułu), a także sposób wyliczania w ich przypadku przez bank zdolności kredytowej.
Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?
Zdolność kredytowa a kredyt gotówkowy na ryczałcie – co warto wiedzieć?
Podstawowym warunkiem uzyskania każdego kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Warto mieć świadomość, że przy ryczałcie jest ona nieco inaczej wyliczana przez banki, ze względu na brak możliwości precyzyjnego określenia wysokości dochodów.
Przypomnijmy, że ryczałt ewidencjonowany jest to podatek płacony od przychodów, a nie dochodów, a więc bez uwzględniania kosztów prowadzenia działalności. Podatnik prowadzi więc ewidencję wyłącznie przychodów i od nich odprowadza podatek. Tymczasem faktycznie jego dochody mogą być np. znacznie niższe ze względu na wysokie koszty.
Brak dokumentacji potwierdzającej wysokość dochodów kredytobiorcy powoduje, że banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej ryczałtowca próbują te dochody oszacować na własną rękę. Poszczególne instytucje robią to w różny sposób np. poprzez:
- uznawanie za dochód określonej części przychodów np. 30, 50 lub 80%;
- uwzględnianie kosztów w wysokości deklarowanej przez kredytobiorcę lub oszacowanych według PKD;
- ustalanie dochodu na podstawie wysokości płaconego podatku np. z ostatniego roku.
Najczęstszym sposobem ustalania dochodu przy ryczałcie jest uznanie za niego jakiejś części przychodów np. 50%. Nie ma tutaj znaczenia, jakie kredytobiorca faktycznie ponosi koszty i ile rzeczywiście zostaje mu w kieszeni, co może być dość krzywdzące i obniżać jego zdolność kredytową.
Podsumowując, przed wnioskowaniem o kredyt możesz sięgnąć po kalkulator kredytu gotówkowego, by obliczyć, na jak wysoki kredyt Cię stać, jednak wyliczenia te mogą się różnić od wyliczeń banku.
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Powiązane artykuły
Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnych
Jak wnioskować o kredyt gotówkowy dla firm na ryczałcie?
Co trzeba zrobić, żeby dostać kredyt gotówkowy? Przede wszystkim należy złożyć wniosek kredytowy.
O kredyt dla firmy na ryczałcie wnioskować należy poprzez wypełnienie formularza wniosku kredytowego oraz dołączenie do niego wymaganych przez bank dokumentów. Jeśli chodzi o te ostatnie, to najczęściej potrzebne są:
- wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu z płatnościami,
- dowody wpłat podatku z ostatnich 12 miesięcy lub zaświadczenie z US o jego uregulowaniu,
- ostatnie zeznanie roczne PIT-28,
- ewidencja przychodów za ostatnie miesiące,
- opcjonalnie: oświadczenie o wysokości kosztów prowadzenia działalności,
- wyciągi z rachunku bankowego.
We wniosku o kredyt gotówkowy należy natomiast wpisać m.in. podstawowe dane osobowe, dane firmy, a także informacje na temat wysokości przychodów i zobowiązań. Będziesz musiał też wskazać wnioskowaną kwotę pożyczki, natomiast nie będzie konieczne informowanie banku, na co chcesz ją przeznaczyć.
Ważne!
W większości banków o kredyt gotówkowy na ryczałcie możesz wnioskować online, ale licz się z tym, że w celu podpisania umowy będziesz ewentualnie musiał się udać do placówki.
Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Gdzie można ubiegać się o pożyczkę bez zaświadczeń?
Kredyt gotówkowy na ryczałcie krok po kroku
Jeśli chcesz się skutecznie ubiegać o kredyt gotówkowy na ryczałcie, krok po kroku wykonaj następujące czynności:
-
Porównaj oferty kredytu gotówkowego – w znalezieniu korzystnej propozycji pomoże Ci porównywarka kredytowa, dzięki której dowiesz się, w którym banku zaciągniesz zobowiązanie na najlepszych warunkach.
-
Przygotuj wszystkie dokumenty potrzebne do kredytu.
-
Złóż wniosek kredytowy wraz z załącznikami.
-
Zaczekaj na decyzję kredytową.
Pamiętaj, że banki różnie obliczają zdolność kredytową, dlatego jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt warto się zorientować, czy w wybranej instytucji będziesz mógł zaciągnąć zobowiązanie w pożądanej wysokości. Może się okazać, że w jednym banku bez problemu dostaniesz kredyt gotówkowy na 150 tys. zł, a inna instytucja odmówi Ci finansowania choćby w kwocie 50 tys. zł.
Co zamiast kredytu gotówkowego dla ryczałtowców?
Alternatywą dla standardowego kredytu gotówkowego dla ryczałtowców może być kredyt firmowy. W ofercie banków możesz znaleźć taki kredyt na jednoosobową działalność gospodarczą, który można również przeznaczyć na dowolny cel.
W szczególności warto zainteresować się ofertami kredytów z gwarancją de minimis, ponieważ dzięki takiemu zabezpieczeniu łatwiej je uzyskać. Niektóre banki oferują też specjalne pożyczki i kredyty dla firm na ryczałcie prowadzonych przez profesjonalistów (np. lekarzy i prawników), którzy mogą liczyć na uproszczone formalności lub korzystniejszy sposób oceny zdolności kredytowej.
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie dostać taki kredyt dla firm i jaki bank oferuje go na najlepszych warunkach, sprawdź ranking kredytów firmowych na naszej stronie.