Przeniesienie konta do innego banku może okazać się szczególnie atrakcyjne, gdy znajdziesz lepszą ofertę. Po co przepłacać za prowadzenie rachunku, gdy to samo, a nawet więcej możesz mieć w tej samej cenie? Czy w każdej sytuacji zmiana będzie opłacalna? Sprawdź, jak przenieść konto do innego banku i kiedy jest to możliwe.

Zmiana rachunku bankowego może być konieczna, gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny. Warto ją rozważyć, także gdy dostrzeżesz atrakcyjną ofertę. Nie musisz się jej obawiać. W większości przypadków zmiana ta nie będzie wymagać od Ciebie zbyt wiele zaangażowania.

Przeniesienie konta do innego banku – na czym to polega?

W grudniu 2008 r. Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC) przyjął wspólne zasady dotyczące przenoszenia rachunku bankowego do innego banku. W Polsce zajął się tym Związek Banków Polskich i od stycznia 2010 r. możemy korzystać z usługi pamiętając, iż jest ona całkowicie darmowa. Sam proces jest bardzo krótki i sprowadza się do kilku kroków.

Na czym jednak właściwie polega przeniesienie konta? Proces ten nie sprowadza się wyłącznie do zamknięcia starego rachunku i otworzenia nowego. Wraz z kontem przenosi się najczęściej środki na nim zgromadzone, polecenia zapłaty czy też zlecenia stałe. Wymaga on zatem współpracy dwóch banków.

Jak przenieść konto do innego banku? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Co istotne, złożyć należy go w banku, do którego chcesz przenieść konto. Resztą zajmie się już nowy usługodawca, który dopełni formalności w Twoim imieniu. Dzięki temu nie musisz nawet informować o zmianie banku, w którym aktualnie masz konto.

Jak założyć konto w banku – sprawdź krok po kroku jak wygląda założenie konta bankowego przez internet.

Przeniesienie konta z tym samym numerem – to możliwe?

Przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem z pewnością byłoby atrakcyjną możliwością, zwłaszcza że przez lata posiadana tego samego rachunku, można się do niego przyzwyczaić. Niestety, nie jest to możliwe.

Każdy bank ma nieco inną numerację, dlatego też zmiana konta bankowego oznacza zmianę numeru konta. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, to musisz zostać przy koncie, które już posiadasz.

Porównaj ofertę kredytów gotówkowychJak przenieść konto bankowe – krok po kroku

Jak przenieść konto osobiste szybko i sprawnie? Cały proces nie zajmie długo, niemniej konieczne jest przejście kilku etapów. Najważniejszy z nich będzie krok pierwszy, czyli wybór nowego rachunku.

Krok 1: Wybór nowego rachunku

Proces zmiany rachunku należy rozpocząć od analizy rynku i wyboru banku, który posiada najatrakcyjniejszy dla Ciebie produkt. Warto osobiście prześledzić oferty udając się do placówek banków, przeanalizować informacje zamieszczone na ich stronach internetowych lub skorzystać z porównywarek, które są dostępne w sieci.

Ta trzecia opcja z pewnością będzie najwygodniejsza. Zmiana konta bankowego powinna zostać podyktowana korzyścią finansową lub możliwością dostępu do bogatszego pakietu usług.

Pamiętaj, że niektóre oferty promocyjne mogą mieć ograniczenia czasowe, dlatego ze zmianą konta nie zawsze warto zwlekać. Upewnić się jednocześnie, że zmiana konta bankowego zapewni Ci lepsze warunki na stałe, a nie tylko na pewien czas.

Czy można i warto mieć konto w kilku bankach?

Krok 2: Zgłoszenie wniosku i pełnomocnictwa

Po wyborze konta, poinformuj wybrany bank o swojej decyzji. W zależności od instytucji, możesz dokonać zgłoszenia telefonicznie, przez internet lub osobiście w placówce.

Przeniesienie konta bankowego nie powinno zająć dużo czasu. Od teraz zmiana rachunku bankowego jest w gestii banku, do którego przenosisz konto.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu przenoszenia konta do różnych banków? Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis tej czynności dla wybranych banków.

Przeniesienie konta bankowego do mBanku

Przeniesienie konta do mBanku jest stosunkowo proste. Możesz to zrobić na trzy sposoby: listownie, osobiście w oddziale lub za pomocą serwisu transakcyjnego banku.

Jednak pamiętaj, że przed przeniesieniem konta musisz otworzyć nowy rachunek. Reszta formalności jest w gestii banku. Co ciekawe, mBank może również w Twoim imieniu poinformować różne instytucje o zmianie konta (np. US, ZUS czy nawet Twojego pracodawcę).

Sprawdź aktualną ofertę kart kredytowych

Przeniesienie konta bankowego do ING

Przeniesienie konta do ING także powinno nastąpić dość sprawnie. W tym przypadku wniosek możesz złożyć na dwa sposoby: osobiście w oddziale lub za pomocą serwisu Moje ING. I również w tym przypadku należy najpierw otworzyć rachunek w ING.

Jeśli decydujesz się na złożenie wniosku online, to konieczne będzie pobranie formularza w formacie PDF, jego wypełnienie i przesłanie. Bank może także poinformować wskazane podmioty o dokonanej zmianie rachunku.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Ile cyfr ma numer konta jak to sprawdzić

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

by | maj 13, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Ile cyfr ma numer konta bankowego? Zasadniczo 26, a poszczególne sekwencje następujących po sobie liczb niekoniecznie są przypadkowe. Dodając do numeru rachunku kod PL,...

Przeniesienie konta bankowego do Alior Bank

Chcesz przenieść konto bankowe do Alior Banku? W takim razie musisz przejść niemal identyczny proces jak te opisane powyżej. Pierwszym krokiem jest założenie nowego rachunku bankowego.

Kiedy już go masz, składasz wniosek o przeniesienie konta. Możesz to zrobić w oddziale lub przez internet. Reszta czynności pozostaje już po stronie Alior Banku.

Szukasz alternatywy? Poznaj naszą ofertę kredytów konsolidacyjnychPrzeniesienie konta bankowego do Millenium

Przeniesienie konta do Millennium również odbywa się na takich samych zasadach, co w opisanych wyżej bankach. Na stronie banku możesz pobrać wniosek o przeniesienie rachunku płatniczego przez konsumenta.

Należy go wypełnić i dostarczyć osobiście w oddziale banku wraz z pełnomocnictwem.

Krok 3: Przekazanie pełnomocnictwa

Wraz ze złożonym wnioskiem, warto przekazać również pełnomocnictwo. Dzięki temu proces zostanie przeprowadzony sprawnie i dokładnie.

Od momentu złożenia wniosku i pełnomocnictwa to nowy bank zajmuje się wszelkimi formalnościami, a Ty nie musisz się już niczym przejmować. To bank kontaktuje się z Twoim pracodawcą, czy instytucjami (takimi jak ZUS, Urząd Skarbowy) informując o zmianie numeru rachunku bankowego (chyba że nie wyrazisz na to zgody).

To jednak nie wszystko. Nowy bank przenosi również wskazane „ustawienia” ze starego banku, np. stałe polecenia zapłaty. Zmiana właściciela konta bankowego zazwyczaj zajmuje zaledwie kilka dni. W niektórych przypadkach może wydłużyć się do 21 dni.

Co istotne, złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z likwidacją dotychczasowego konta. Sam decydujesz, kiedy i czy w ogóle chcesz zamknąć dotychczasowe konto.

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

Przeniesienie konta – w jakich przypadkach nie jest możliwe?

Przeniesienie konta nie zawsze będzie możliwe. Może się okazać, że bank odrzuci Twój wniosek. Jaki może być tego powód? Zdarzenie takie może wystąpić w kilku przypadkach.

Najczęściej ma miejsce, kiedy wobec klienta zastosowano blokadę środków bądź, gdy ogłosił on upadłość. Co więcej, do zablokowania procesu może dojść, kiedy na dotychczasowym rachunku są nierozliczone transakcje.

Ponadto, jeśli konto jest wskazane jako rachunek do spłaty kredytów lub kart kredytowych, to rachunek także nie zostanie przeniesiony, chyba że sporządzony zostanie odpowiedni aneks.

Czy warto przenieść konto do innego banku?

Przeniesienie konta do innego banku może okazać się opłacalne, ale wcale nie musi. Wiele zależy od tego, jakie warunki proponuje Ci nowy bank. Z pewnością to wygodniejsze rozwiązanie niż zamykanie konta osobistego i zakładanie nowego rachunku.

Nie musisz wypłacać środków i wpłacać ich ponownie, ani nawet pamiętać o tym, jakie instytucje należy poinformować o tej zmianie. Cały proces przeprowadzi za Ciebie bank, do którego przeniesiesz rachunek. Jedyne, co należy zrobić, to wypełnić odpowiedni wniosek.

Sprawdź aktualną ofertę darmowych pożyczek online

Sprawdź podobne artykuły

BNP Paribas promocja 530 zł

Skorzystaj z darmowego bonusu od BNP Paribas. Dostaniesz aż 530 zł 

by | maj 28, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto najnowsze wiadomości ze świata promocji: BNP Paribas wprowadza nową promocję "Gorący bonus", w której oferuje aż 530 zł premii za spełnienie określonych warunków....

Santander Bank Polska promocja 600 zł

Chcesz 600 zł na dowolne zakupy? Oto jak to możliwe

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,Santander Bank Polska,Zarabiaj | 0 Comments

Santander Bank Polska rozpoczyna wakacyjny okres z hukiem, oferując aż 600 zł za otwarcie konta osobistego i spełnienie kilku prostych warunków. Promocja ta jest...

VeloBank promocja 600 zł

Wysoki BONUS od VeloBank. Zapewnij sobie dodatkowy bonus pieniężny . Otrzymasz 600 zł w tym 60 zł po 2 dniach

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,Promocje bankowe,VeloBank,Zarabiaj | 0 Comments

I takie zmiany lubimy! W popularnej w ostatnich miesiącach promocji VeloBanku, nadal możesz zgarnąć aż 600 złotych, ale teraz pierwsze 60 zł otrzymasz od razu w ciągu 2...

PKO Bank Polski promocja 300 zł

Dostaniesz nawet 300zł od PKO BP za założenie darmowego konta i robienie zakupów kartą Visa

by | maj 27, 2024 | Konta bankowe,PKO Bank Polski,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To już druga edycja promocji od PKO BP, w której możesz zyskać nawet 300 zł w formie 5% zwrotu za płatności kartą. Premia podzielona jest na 6 miesięcy (maksymalnie 50...

ING Bank Śląski promocja 500 zł

Odbierz 500zł od ING za założenie konta i 2 proste aktywności

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Bank ING przedłuża promocję, w której utrzymuje rekordową stawkę (jak na nich), czyli kwotę 500 zł dla nowych i powracających klientów, którzy teraz otworzą konto....

mBank promocja 720 zł

Super oferta dla nowych klientów banku aż 720zł od mBanku za testowanie ich eKonta do usług

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Ale to dopiero niespodzianka! mBank pozytywnie nas zaskoczył, dorzucając do podstawowej promocji, gdzie można zgarnąć 520 złotych, niezły bonus: 200 złotych w e-kodach...

mBank promocja 530 zł

Wypróbuj eKonto do usług i zgarnij 530zł od mBanku

by | maj 26, 2024 | Konta bankowe,mBank,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

eKonto do usług to nowe konto w mBanku, które pojawiło się w ofercie od 3 kwietnia 2024 roku. Jeśli się na nie zdecydujesz, będziesz mógł nadal korzystać z darmowych...

Santander Consumer Bank promocja 400 zł

Santander Consumer Bank da Ci 400zł do Biedronki za aktywności na karcie kredytowej (plus 360zł cashbacku)

by | maj 26, 2024 | Karty bankowe,Promocje bankowe,Santander Consumer Bank,Zarabiaj | 0 Comments

Przed nami nowa promocja organizowana przez Santander Consumer Bank, specjalizujący się w kredytach. W ramach promocji, za założenie karty kredytowej i płacenie nią za...

Millennium Bank promocja 600 zł

Możesz dostać nawet 600zł od banku Millennium za aktywne korzystanie z ich konta osobistego

by | maj 25, 2024 | Bank Millennium,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Oto największa premia od banku Millennium! Do tej pory można było zdobyć maksymalnie 500 zł, ale w tej promocji bank oferuje aż 600 zł. Pierwsze 300 zł można zdobyć w...

Bank Pekao SA promocja 200 zł

Dostaniesz 200 zł od Pekao tylko za to, że pójdziesz do sklepu.

by | maj 25, 2024 | Bank Pekao S.A.,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

To kolejna edycja popularnej promocji Banku Pekao S.A. Jej największą zaletą nie jest wysokość bonusu, lecz wyjątkowo proste warunki. Wystarczy dokonać 5 płatności...

BNP Paribas konto osobiste promocja 490 zł

Załóż konto, wymieniaj waluty i weź 490zł od BNP Paribas

by | maj 22, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

W obecnej promocji możesz zgarnąć bonus o wartości 490 zł – i wszystko to otrzymasz przelewem na swoje nowe konto. Żadnych voucherów, bonów ani kodów – wyłącznie...

Alior Bank promocja

Odbierz nawet 500 złotych za założenie konta w Alior Banku

by | maj 22, 2024 | Alior Bank,Konta bankowe,Promocje bankowe,Zarabiaj | 0 Comments

Kto ma ochotę na atrakcyjny bonus od Alior Banku? Teraz każdy nowy i powracający klient może zgarnąć nawet 500 zł. Wszystko na jasnych i przejrzystych zasadach.Nie...

Ile cyfr ma numer konta jak to sprawdzić

Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?

by | maj 13, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Ile cyfr ma numer konta bankowego? Zasadniczo 26, a poszczególne sekwencje następujących po sobie liczb niekoniecznie są przypadkowe. Dodając do numeru rachunku kod PL,...

Konto oszczędnościowe w PKO BP jak założyć

Konto oszczędnościowe w PKO BP – jak założyć?

by | maj 12, 2024 | Inwestuj,Konta bankowe,Oszczędzaj | 0 Comments

W ofercie kont oszczędnościowych PKO Banku Polskiego dostępne są dwie propozycje rachunków. Zapoznaj się z ich warunkami, poziomem oprocentowania oraz kosztami...

Przelew SEPA co to jest przelew europejski SEPA jak działa i kiedy warto z niego korzystać

Przelew SEPA – co to jest przelew europejski SEPA, jak działa i kiedy warto z niego korzystać?

by | maj 11, 2024 | Konta bankowe | 0 Comments

Przelew SEPA to rodzaj przelewu zagranicznego, którego możesz użyć do przekazania środków w euro na konto za granicą. W Polsce oferuje go większość banków. Sprawdź, co...

Jak zamknąć konto w BNP Paribas

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

by | maj 10, 2024 | BNP Paribas Bank Polska,Konta bankowe | 0 Comments

Jak zamknąć konto BNP Paribas? O dziwo, nie możesz tego zrobić poprzez system transakcyjny. Na szczęście istnieją inne sposoby na to, aby zlikwidować rachunek bez...

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych?

by | maj 10, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Czy można zrezygnować z wakacji kredytowych? Wbrew pozorom, to co miało oznaczać finansową ulgę, dla niektórych kredytodawców okazało się prawdziwą pułapką....

Wakacje kredytowe 2024 Kiedy i dla kogo

Wakacje kredytowe 2024. Kiedy i dla kogo?

by | maj 8, 2024 | Dofinansowania,Inwestuj,Oszczędzaj | 0 Comments

Wakacje kredytowe zostaną przedłużone na 2024 rok. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić raty...